Anja Cecilie Solvik







Biografi
Billedkunstneren og gallerieieren har jobbet med grafikk i 15 år, og har sin utdannelse fra Asker Kunstfagskole og en bachelor i estetikk fra Høyskolen i Oslo, med fordypning i grafiske trykkteknikker. Hun har også gått i lære hos Jan Kolstad I flere år. Kunstneren driver med kunst i mange former, og har en lang og innholdsrik CV - med flere utstillinger bak seg, utsmykningsoppdrag, illustrasjonsoppdrag, performance. Hun er kjent på Nordmøre og nærmere bestemt i sin hjemby Kristiansund som fuglekunstneren. I hennes poetiske, vakre, melankolske og svært grafiske arbeider tar ofte fuglen menneskets plass. Fuglen er et bilde på menneskene. Anja berører betrakteren med sitt utrykk og det er lett å kjenne seg igjen i fuglen..
Anja jobber med kobberetsninger - en håndtverksteknikk som har vært uendret gjennom flere hundre år. En møysommelig og tidkrevende teknikk der en kobberplate preges ved riping, og etsning. Kobberplaten mettes deretter med sverte som igjen slåes av. Platen legges så på et vætet, håndlaget papir og valses igjennom en manuel presse. Hele prosessen gjentas til ønsket uttrykk er oppnådd. Og prosessen gjentas ved hvert trykk. I opplaget. Det tar tid og hvert bilde blir derfor en original. Opplagene varierer I antall fra 10-90. Trykkeprosessen foregår i et verksted i Heggedal på galleri Pikene ved broen, Hos Fredriksens grafikk I Oslo eller på et grafisk verksted I Barcelona. Hit reiser kunstneren flere ganger i året.
Anja er bosatt i Heggedal og hun driver galleri Pikene ved broen. En kunstoase midt i i disse hektiske utbyggingstider. Hun har fast spalte i bygdeavisen Heggedalsposten og et styreverv i fabrikkens venner.
Kunstverkene

Når det fødes et barn, fødes også en mor

Why birds can sleep on branches

Stonehenge with flowers / De seks dårlige jomfruer

Skjulested

Måne

Omgitt av skjønnhet

Du er verdifull

Trygg

Ensom i lyset II

Fanga i en perfekt verden

Butterflies

Kreativ stabling

Raushetens randsone / Opp med rota

Når sårbarheten ligger utenpå

Med hjerte i hånden

Lev

Huskeliste

Min skatt

Opp fra glemselen

På sin måte

Fuglane

Tanke og minne

Syk fugl

Fullt hjerte, tom sal

It's time to fly

Magisk skog

Livets vingeslag

Livets port

Du er en engel II

Du er en engel I

Flowerwave

Even angels

Elsk i dag

Livet

I dag er jeg en skadet fugl

Helt perfekt

Today

Sterk i motvind

Liten jeg?

Bli min

Fjellfugl

Fjell II

Goethe er teit

Blå blomst

Damer på bar

Elsk meg

Høst

Come with me

Måken Jonatan
