352140-0.jpg
Teknikk
Digital grafikk
Opplag
180
Signert
Ja
Motivformat
80 x 70 cm
Format
84 x 74 cm
  • Om Marianne Heske

  • Marianne Heske har oppnådd en stor internasjonal berømmelse og respekt. Selv kaller hun seg en internasjonal nomade med kunstnersamarbeid i land som Nepal, Kina, Zimbabwe og Sør-Afrika. Tross i dette internasjonale spennet er det likevel hennes oppvekst i den nesten isolerte bygda Tafjord som har preget hennes naturoppfattelse og kunst. Hennes verker forståes best med utgangspunkt i det barske samspillet mellom menneskene og naturen fra hennes barndom, der bygda hele tiden var truet og levde med frykten for utslettende ras. Dette kombinerer Heske med så vel avansert som utgått teknologi og kulturelle samarbeid. Kunstneren har faktisk ikke viket fra sine prosjekter siden hun markerte seg på 70-tallet. Selv utstyret til hennes videomalerier er det originale hun benyttet til sine nyoppfunnede videomalerier i begynnelsen av 70-årene.

    Heske har sin utdannelse fra Bergen Kunsthåndverkskole, Ecole Superieure des Beaux-Arts i Paris, Royal College of Art og Jan Van Eyck Academie i Maastricht. Hun debuterte med separatutstilling i 1973 med sine computermalerier, og har siden den gang hatt en rekke utstillinger ved anerkjente gallerier både i inn- og utland. Da andre kunstnere hadde nok med hjemlige kunstscenen, orientert Heske seg raskt internasjonalt. Ras og fjell har vært to gjennomgående motiver i 30 år. Computermaleriene er bilder som har sitt utgangspunkt i videoopptak av landskaper. Opptakene blir så digitalisert, eller overført til datamaskin. Ut fra dette materialet lages enorme panorama-bilder. Hvert videobilde er unikt, tatt på stedet med videokameraet kanskje under et ras eller etter, og manipulert til kalde eller varme vulkanske sjatteringer foran motivet. Kameraet blir da penselen Heske formidler sin oppfatning av naturen med. Hun gjenforteller en enorm naturkatastrofe i abstrakte termer, kanskje den eneste måten man kan klare å hanskes med en slik sterk og destruktiv opplevelse på.

    Kunstanmeldelse til Marianne Heskes utstillingen +-0 på Henie Onstad Kunstsenter i 2002

    Marianne Heske har en stor internasjonal berømmelse og respekt. Selv kaller hun seg en internasjonal nomade med kunstnersamarbeid i land som Nepal, Kina, Zimbabwe og Sør-Afrika. Likevel er det hennes oppvekst i den nesten isolerte bygda Tafjord som har preget hennes naturoppfattelse og kunst. Hennes verker på Henie Onstad Kunstsenter forståes best med utgangspunkt i det barske samspillet mellom menneskene og naturen fra hennes barndom, kombinert med så vel avansert som utgått teknologi og kulturelle samarbeid. Utstillingen "+-0" viser Heskes nyeste verker og arbeider som ikke er vist på 25 år. Kunstneren har likevel ikke viket mye fra sine prosjekter. Selv utstyret til hennes videomalerier er ennå fra 70-årene.

  • Gå til full profilside for Marianne Heske

  • Kjøp bildet innrammet

    Nedenfor vises totalprisen eks. frakt for kunstverket inkludert glass / plexiglass, passepartout og ramme, offentlige avgifter samt mva. Klikk på "tilpass ramme" om du ønsker å se andre rammer. Husk at dersom du er Fineart Fordelskunde så får du 20% rabatt på innramming.

    B01-0222 Matt sort

    eller

    tilpass ramme

    B103 Sølv blank aluminium

    eller

    tilpass ramme

    B110 Matt sort trelist rett

    eller

    tilpass ramme

  • Marianne Heske
  • -

    Marianne Heske